Jízda na kole v zimě: Poradíme, jak se obléknout

Jeden by řekl, že cyklistiku v zimě provozovat nejde, opak je pravdou. Pokud se nechcete vzdát zimních vyjížděk na kole, tak berte v potaz aktuální počasí a stav vozovky. Především se zaměřte na teplotu vzduchu, která napoví, jak se správně obléknout pro jízdu v chladných či nepříznivých podmínkách. Pojďme se společně podívat, co si vzít na sebe.

Při oblékání se řiďte venkovní teplotou 

Než sednete na kolo zkontrolujte venkovní teplotu, protože při jízdě na kole je pocitová teplota mnohem nižší. Je to kvůli chladnému vzduchu, který kolem vás neustále proudí. Dochází tak k nepřetržitému ochlazování těla velmi studeným vzduchem. Pokud je venku kolem 10 stupňů Celsia, pocitová teplota dosahuje nuly, zejména pak při delších sjezdech můžete pociťovat teplotu i pod bodem mrazu.

To ovšem neznamená, že na sebe máte hodit vaťák po tátovi. Základem je naučit se cyklistické oblečení správně vrstvit. Při jízdě nesmí docházet k prochladnutí ani k přehřívání organismu, které má za následek nadměrné pocení.

Jak vrstvit cyklistické oblečení v zimě

Do obzvlášť chladných dní zvolte funkční cyklistické prádlo, které spolehlivě odvede pot od těla a přitom zahřeje. Prádlo oblékejte přímo na tělo jako první spodní vrstvu. Následně si oblečte zimní cyklistické kalhoty a na ně zimní cyklo dres.

Dlouhé cyklistické kalhoty určené pro zimní jízdu na kole jsou ve většině případů zateplené, zároveň dokáží spolehlivě odvádět pot. Zimní cyklistický dres je na tom velmi podobně, má dlouhé rukávy a bývá zateplený, zároveň si zachovává svou prodyšnost. Může mít vyšší límeček než běžné dresy pro lepší ochranu krku.

Na dres klidně oblékněte cyklistickou vestu, nebo si ji sbalte do kapsy a mějte ji jako rezervu pro dlouhé sjezdy, nebo náhlé zhoršení povětrnostních podmínek. Ochrání vás proti profouknutí a udrží v teple.

Poslední vrstvou je cyklistická bunda.Tu oblékejte vždy, když teplota spadne pod 10 stupňů. Bundy na kolo jsou vyráběny z nepromokavých a větruvzdorných materiálů, přitom jsou skvěle prodyšné.

Mějte nohy i ruce v teple

V zimě jsou cyklistické rukavice povinnost, teď nemyslíme klasické bezprstové rukavice, nebo tenké letní celoprstové. V zimě je nutné obléct zateplené zimní cyklistické rukavice. Díky nim vám nepromrznou prsty na rukou a zvládnete bezpečně ovládat řadící i brzdové páky a mít jistý úchop řidítek.

Než obujete cyklistické tretry, oblečte zateplené cyklistické ponožky. Jako dodatečnou ochranu před chladem, vlhkem a špínou nazujte návleky na tretry. Jde o speciální nepromokavé návleky nejčastěji vyráběné z neoprenu či softshellu. Návleky na tretry spolehlivě udrží každý váš prstík v teple.
Tip na závěr: Pod cyklistickou helmu vezměte čelenku nebo cyklistickou čepici, které se vyrábí z různých materiálů a v různých tloušťkách. Pro ochranu krku oblečte nákrčník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *