Dnes už je tato technologie součástí téměř každého moderního telefonu. Většina lidí ví, k čemu ji využít, ale jen velmi málo lidí ví i něco víc. V tomto článku si představíme vše potřebné o technologii NFC a vysvětlíme si, jak se tvůrcům povedlo, aby nám lidem NFC ulehčilo spoustu času a starostí.
Jak funguje NFC?
Ještě než si povíme něco o historii a současné praxi, bylo by dobré si připomenout, co to vlastně NFC je a jakými technickými specifikacemi disponuje. NFC vzniklo ze zkratky spojení Near field communication, což se dá přeložit jako blízkopolní komunikace nebo komunikace v blízkém poli.
Komunikace přes NFC funguje bezdrátově a s přiblížením přístrojů maximálně do 4 cm. Během této operace probíhá zabezpečená výměna dat (např. při platbě kartou). Výměna nemusí nutně probíhat mezi dvěma aktivními zařízeními, ale může se jednat i o pasivně napájenou NFC čtečku s mobilním telefonem vybaveným technologií NFC. Placení pomocí NFC je asi nejčastější využití této technologie, mimo to však díky ní lze přenášet různá data v rámci dvou telefonů (např. hesla a kontakty).
Historie NFC technologie
Jak vlastně NFC vzniklo? Historie mobilních a bezkontaktních plateb sahá do roku 1997. Tenkrát s bezkontaktní platbou přišla čerpací společnost Mobil, která umožňovala zaplatit za palivo pomocí příspěvku na klíče. S mobilními platbami zase přišla společnost Coca-cola, která ve stejném roce umožňovala u vybraných automatů zaplatit za zboží pomocí SMS. Obě tyto technologie fungují na principu jednosměrné komunikace. NFC je první technologie, která spojuje oba způsoby placení ー mobilní a bezkontaktní. NFC narozdíl od uvedených způsobů plateb využívá obousměrné komunikace.
Jak nastavit NFC?
S NFC v Česku poprvé přišla společnost Google, která spustila svou službu Google Pay. V dnešní době, nejen že můžete platit mobilním telefonem, ale už i chytrými hodinkami. Další společnosti, které přišly se svým systémem jsou např. Apple a Apple Pay, Fitbit a Fitbit Pay a další).
Pokud chcete nastavit bezkontaktní placení do telefonu, nemusíte se bát, není to nic těžkého. V dnešní době už je technologie a kooperace se zařízením natolik promyšlená, že udělá skoro celou práci za vás. Pokud bychom v úvahu vzali placení mobilem, nejrozšířenějšími službami u nás jsou Google Pay a Apple Pay. Google v telefonu najdete pod aplikací Google wallet a Apple zase jako Apple wallet. V obou případech si k sobě vezmete fyzickou kartu a vložíte ji do vaší virtuální peněženky. Vyplníte číslo karty, platnost karty a třímístný kód ze zadní strany platební karty. Následně budete mít kartu uloženou v telefonu a místo lovení naší platební kabelky v kabelce a peněžence, jednoduše vytáhnete telefonem a zaplatíte jednoduchým pípnutím. Jak vlastně na to? To se dozvíte v následujícím odstavci. Většina bankovních aplikací už zvládne vaši kartu přidat´do virtuální peněženky i bez fyzické karty, což je úplně nejjednodušší možnost.
Jak používat NFC v praxi?
Placení mobilem je už pak opravdu jednoduché. Je dobré se u každého telefonu podívat do návodu, jak se platí pomocí NFC, případně jak placení aktivujete. U Apple pay většinou jednoduše stačí když odemčený telefon přiblížíte k terminálu a potvrdíte platbu pomocí otisku prstu nebo kódu. U Google Pay je ještě potřeba NFC placení aktivovat. To většinou uděláte rychlým stažením rolety nastavení. Následně už zaplatíte stejně jako u Apple pay.
Tip: Pokud potřebujete nastavit NFC do svého baslířského Arduino projektu, najdete „NFC modul“ většinou jako RFID čip. Bude se Vám hodit v případě, že zrovna pracujete na elektronickém zámku nebo na projektu, kde potřebujete čtení a zápis bezkontaktní karty.
Při placení pomocí NFC ve většině případů nebudete potřebovat ani PIN. Z počátku, když placení telefon začalo, mělo mnoho lidí strach o bezpečnost této metody. Velmi rychle však všichni pochopili, že je placení mobilem naopak mnohem bezpečnější než klasické placení kartou. Je to z toho důvodu, že při placení pomocí NFC není potřeba vyměňovat data o čísle platební karty nebo PINu. Technologie NFC si vystačí i bez toho.